Jdi na obsah Jdi na menu
 


Povelová technika

15. 5. 2010

Povelová technika NZŘ

 Povel "K noze" vyslovujeme při vykročení, změně rytmu chůze (pomalý krok, klus), obratech (za pohybu i na místě) a při zastavení. Povel by měl přijít těsně před tím, než výše popsané situace nastanou - dáváte psovi signál, že po něm budete něco chtít. Bohužel, velmi častou chybou je, že psovod se dá do pohybu (provede obrat, zastaví atd.) a zároveň s tím nebo dokonce i s malý zpožděním teprve velí.

     Zkuste si vzít příklad ze zodpovědného řidiče - ten také vždy dává signál o tom, že bude odbočovat předem, nikoli až v zatáčce nebo dokonce za ní :) 

     Nedodržení těchto pravidel vede na silnici k nehodám, při výcviku ke zmatenosti psa, který nemá na základě naší špatné metodiky šanci pochopit, co to po něm chceme a naprosto logicky pak dělá chyby (ze kterých jsme rozladěni, pes je frustrován naší špatnou náladou a začarovaný kruh je na světě).

     Vodítko je našimi ZŘ vyžadováno držet v pravé ruce - samozřejmě prověšené.


Povelová technika na IPO a SchH/VPG

     Povel "K noze" je povoleno vyslovit pouze při vykročení a změně rytmu chůze (klus, pomalý krok). Při zastavení a změně směru (obraty, průchod skupinou osob) povel povolen žádný není - pes se musí automaticky sám posadit nebo se držet naší levé nohy. Samozřejmě, jak jsem naznačila již výše, tyto řády nepovolují ani posunky ba ani oslovování psa jménem - to vše je bráno jako povel navíc s patřičnou bodovou ztrátou.

     Vodítko je vyžadováno držet v ruce levé, opět prověšené (týká se pouze zkoušek BH a IPO-V - na ostatních je již pouze ovladatelnost bez vodítka)